fbpx

A középiskolai és gimnáziumi felvételi  vizsgák ideje január, azonban a felkészülést nem lehet elég korán kezdeni. Akár hat osztályos gimibe, akár kilencedik évfolyamra készülünk, matekból és magyarból  felvételi feladatsort kell írni, aminek az eredménye beleszámít a pontjainkba. Cikksorozatunkban végig vesszük a felvételire való jelentkezést, a vizsgára való felkészülés leghatékonyabb módjait, tanácsot adunk az utolsó napokra és támogatást nyújtunk arra az esetre is, ha nem éppen úgy sikerülne a vizsga, ahogy azt vártuk.

A felvételi vizsgák  – akár magyar, akár matematika – típusfeladatokból épülnek fel. A vizsgára való tudatos felkészüléssel egyrészt begyakorolhatjuk a típusfeladatokat, másrészt rutint szerezhetünk vizsgahelyzetben  és így a vizsgadrukk, a stressz mértéke is csökkenthető.

Ismerjük meg, hogy mit várnak el tőlünk!

Keressük fel az Oktatási Hivatal portálját és töltsünk le néhány feladatlapot az elmúlt évek feladataiból! Az Oktatási Hivatal oldalán évekre visszamenőleg 2001-től megtalálhatóak a Központi írásbeli feladatsorok, javítási-értékelési útmutatók  (klikk a linkre) A 9. évfolyam és a 6 és 8 osztályos gimnáziumba készülők feladatlapjai külön-külön szerepelnek.
matematikából és magyarból 10-10 feladatot kapnak a diákok, amelyre feladatlaponként 45 perc áll rendelkezésre. Az utolsó feladatra mindkét tárgyból legalább 10-15 percet kell fordítani, azaz feladatonként a megoldásra kb 3 perc áll rendelkezésre. Ez elsőre nagyon rosszul hangzik, azonban tudni kell, hogy vannak könnyebb feladatok, amit gyorsan és egyszerűen meg lehet oldani, így a többi feladatra több idő marad. Fontos tudni, hogy a feladatokra adott pontok részpontokból állnak. A részpontok megszerzése csak akkor lehetséges, ha mindent leírunk, ami a fejünkben van. Figyeljünk oda arra, hogy az, ami nincs leírva, arra nem lehet pontot adni. Inkább több legyen, mint kevesebb. Ez alól a szabály alól csak azok a feladatok kivételek, ahol pontosan meg van szabva, hogy csak egy helyes választ írjunk le. (Általában a magyar feladatlapban vannak ilyen feladatok)

Töltsünk ki egy feladatlapot!

Első alkalommal ne stresszeljük túl, ne nézzük az időt sem. Első alkalommal csak az a fontos, hogy felmérjük a magunk tudását és azt, hogy mi vár ránk. Keressünk egy nyugodt és csendes helyet és töltsünk ki egy feladatlapot. Minden kérdést legalább kétszer olvassunk  el, mert sokszor a részletek is fontosak. Ne kapkodjunk! Valószínű, lesz olyan feladat, ami felett csak ülünk és ülünk, de nem tudjuk, hogy miként oldjuk meg. Nem kell pánikolni!  Hagyjuk ki nyugodtan azokat a feladatokat amik nem mennek és lépjünk tovább. A feladatlap kitöltését követően a javítási útmutató segítségével ellenőrizzük le tudásunkat! Sok a hiba? Semmi pánik! Most már tudjuk, hogy jelenleg hol állunk a felkészülésben.  Innen indulunk el.

Figyeljük a hibákat és keressük meg a megoldást!

Második alkalommal már minden egyes feladatnál használjunk segítséget: könyvet, internetet, YouTube videót. Nem a konkrét feladat kipuskázása a cél, hanem az, hogy a hiányzó ismereteket megtanuljuk. Pl. ha a mértékegység átváltásnál probléma  merül fel, akkor keressük meg a mértékegységeket és vegyük át még egyszer az anyagot. Magyar feladatlapnál, ha a határozókat keverjük, akkor nézzük át és tanuljuk meg azt a tananyagot. Miért fontos ez? Mivel a feladatlapok típusfeladatokból épülnek fel, így  pontosan be lehet gyakorolni az egyes típusfeladatokat. Jó eséllyel szerzünk pontokat és mint tudjuk, minden pont számít.

Készítsünk tervet a témaköröknek

A feladatlapok kitöltése mellett vegyük át a tananyagot témakörönként. Készítsünk egy felkészülési naptárt, amiben pontosan felírjuk, hogy melyik napon melyik témakört nézzük át. A tervezéskor figyeljünk arra, hogy csak akkor van értelme, ha végig következetesen szánunk időt a gyakorlásra.

Szerezzünk rutint! ( 2-4 héttel az írásbeli vizsga előtt)

Minél több feladatlapot töltünk ki, annál nagyobb rutinunk lesz. Ha már megismertük a feladatlapok nyelvezetét, gyorsabban átlátjuk a feladatok fontos részeit és egyre közelebb vagyunk ahhoz, hogy betömködjük a tudásunkban lévő lyukakat, már figyelhetünk az időre is. Vegyünk elő egy feladatlapot, egy órát, keressünk egy nyugodt helyet, ahol senki nem zavar (ne vigyünk magunkkal mobiltelefont sem) és álljunk neki úgy a megoldásnak, hogy közben figyelünk az időre is. Fontos, hogy ha egy feladatot nem tudunk megoldani, akkor ne időzzünk felette (30 másodperces szabály). Menjünk a következő feladatra és majd ha maradt időnk, akkor visszatérünk rá.

Első alkalommal nem fogunk beleférni az időbe, ne keseredjünk el. A következő alkalommal jobban fog menni.

Kérjük segítséget!

A pedagógusoka azért vannak az iskolában, hogy segítsenek. Az utolsó évben mind matek, mind magyar órán biztosan helyet kapnak azok a kérdések, témakörök, amit nehezebb elsajátítani. Bátran tegyél fel kérdéseket a pedagógusnak, kérd, hogy magyarázza el neked az anyagot, mert szeretnéd érteni.

Az interneten rengeteg olyan YouTube videó és segédanyag van. A Google keresőjébe beírva bármely témakörre rengeteg választ kapunk akár videós, akár írásos formában. Használd ki ezeket  lehetőségeket, hogy az írásbeli vizsgád a lehető legjobban sikerüljön. Tudod, egy plusz pont is sokat ér!

Használjunk ki minden lehetőséget arra, hogy felkészüljünk. A középiskolák minden évben indítanak felvételi előkészítő formákat. Akár helyben, akár online formában. Ezek az ingyenes és mindenki számára elérhető segítségek mind segítenek abban, hogy jó eredményt érjünk el.